Život v chytré domácnosti

Představy o chytré domácnosti bývají různé. Často jsou však nedostatečné, milné nebo přehnané. Přitom je inteligentní bydlení založené na jednoduchém principu. Mělo by vám totiž sloužit a šetřit čas v každodenním životě. Výsledkem je to, že místo starosti o dům nebo byt máte čas na svou rodinu a zájmy. Navíc ušetří starosti s tím, jestli jste něco nezapomněli zapnout, vypnout nebo zkontrolovat. Zkusili jste si někdy spočítat, kolik času vám zabere pouhý odchod do práce?

Co je chytré, musí být jednoduché

Inteligentní dům by měl být především jednoduchý na jeho užívání. Skrývat může nespočet technologií, funkcí a vazeb. O tom všem byste se však v nejlepším případě neměli vůbec dozvědět. To je práce pro odborníky. Na nás také je, abyste se o nic z toho nemuseli starat a aby vás to nijak neotravovalo. Navenek musí dům fungovat kompaktně a jako jeden celek pod vaším velením.

„Jednoduchost je nekonečná dokonalost.

                                                                           Dokonalost je nekonečná jednoduchost“

                                                                                                                                                   Leonardo Da Vinci

Výsledkem je to, že celá domácnost funguje především automaticky bez vašeho zásahu. Hlavice na otopných tělesech se otevírají v případě potřeby samy. Vzduchotechnika provětrá místnost bez jakéhokoliv povelu. Světla na chodbě se zapnou při vašem průchodu. Při silném větru se žaluzie okamžitě vytáhnou.. V podobném duchu bychom možná dokázali vyčerpat i náš digitální papír.

Když už něco vyžaduje váš zásah, jsou to vždy pouze jednoduché úkony.

  • Vypnutí světel v celém domě jedním tlačítkem
  • Změna teploty ve vizualizaci
  • Zabezpečení celé budovy kliknutím na ikonu
  • Spuštění režimu příchodu nebo odchodu stiskem tlačítka

Když už něco vyžaduje váš zásah, jsou to vždy pouze jednoduché úkony.

  • Vypnutí světel v celém domě jedním tlačítkem
  • Změna teploty ve vizualizaci
  • Zabezpečení celé budovy kliknutím na ikonu
  • Spuštění režimu příchodu nebo odchodu stiskem tlačítka

Vaší největší starostí tak nejspíš bude najít klíče v kabelce, když se vracíte z práce. I to ale dokážeme velmi jednoduše vyřešit.

Bezstarostný odchod do práce

Přiznejte se. Co všechno zkontrolujete a uděláte před odchodem do práce? Projdete celý dům, jestli je všude zhasnuto? Stáhnete topení, aby se nepřetápělo? V předpovědi hlásili, že má být silný vítr a déšť. Takže zavřete všechna okna a vyjedete s žaluziemi? Vypojujete také rychlovarnou konvici ze zásuvky? No a nakonec asi aktivujete bezpečnostní systém, že? Tak s tím se dá jednoduše skoncovat.

Já mám pro vás lepší scénář. Vstanete, převléknete se, nasnídáte se a se stiskem odchodového tlačítka opouštíte váš dům. Rozdíl? V článku je to 200 znaků. Pro vás klidně 20 minut, které ušetříte každý den. O to déle můžete spát, snídat s rodinou nebo si ušetřit ranní běh na autobus. Uspořený čas je jen váš.

Po příchodu nepoznáte rozdíl

Už jsem to jednou napsal a určitě ještě několikrát napíšu. S inteligentním domem nesmíte mít žádné starosti. Pokud máte, není váš domov tak chytrý, jak vám někdo tvrdil, že bude. Jakmile musíte každou chvíli řešit nějakou poruchu, změnu funkce nebo obavy, že něco nefunguje tak jak má, ztrácí investice do chytré domácnosti svůj smysl.

Změnu oproti klasické elektroinstalaci poznáte i po příchodu domů. Ať už přijíždíte z práce, rodinného výletu nebo dovolené, vracíte se vždy do příjemného a zdravého prostředí. Vaše domácnost se vyvětrá, vytopí na vámi zvolenou teplotu a přivítá vás tak domov, jako kdybyste nikdy neodjeli.

O váš domov už se nebudete nikdy bát

Starosti a obavy o váš dům nebo byt opravdu dokážou pokazit vaší vytouženou dovolenou. Zamknuli jsme pořádně? Chodí nám sousedka vybírat schránku a zalévat kytky jak jsme se domluvili? Zavřeli jsme vodu? Nenechali jsme puštěnou televizi? Určitě vás i nás napadne mnoho dalších otázek, které mohou pokazit opalování na pláži u moře. S inteligentní domácností se však tohle nestane.

Tak zaprvé, o všech informacích máte přehled ve vašem telefonu. Ať už jde o zavřená okna nebo dveře, spotřebu elektrické energie a vody, rozsvícených světlech, zapnutém vytápění atd. Vše si tedy můžete jednoduše zkontrolovat. Tady však schopnosti chytrého domu nekončí.

Každou chvíli kontrolovat telefon vás za chvilku také přestane bavit. Proto je tu funkce simulace přítomnosti. Váš domov je stále kompletně zabezpečen. Pro okolí se však chová, jako byste byli stále doma. Celý týden můžete nahrávat chování domu při běžném provozu. Když pak odjedete, dům bude vaší přítomnost velmi přesvědčivě simulovat. Nejčastěji se využívá ovládání osvětlení a žaluzií, což jsou dvě technologie, které jsou pro okolí viditelné. Nicméně do této funkce může být zahrnuto například zavlažování.

Někdo může namítnout, že v případě nepřítomnosti dochází ke zbytečné spotřebě elektrické energie a tím pádem i vyhazování peněz. Kolikrát za den však pohybujete se žaluziemi? S moderními LED technologiemi není ani osvětlení nijak energeticky náročné. Je to tedy minimální cena za zvýšení zabezpečení vašeho majetku.

Ovládání máte v kapse

Málokdo z nás přejde z jedné místnosti do druhé bez svého mobilního telefonu, natož pak ven z domu. Nástroj k řízení domácnosti tak máte neustále doslova v kapse. Ano, asi není úplně komfortní pro jednoduché rozsvícení světla v místnosti stále vytahovat telefon a proklikávat se ve vizualizaci až ke kýžené ikoně. Pro tyto případy jsou stále na zdech tlačítka, která mohou být doplněna ovládáním na hodinkách nebo hlasem.

Vizualizace má však své výhody především ve vzdáleném ovládání. Ať už v rámci domu, kdy jste například zapomněli v obývacím pokoji v přízemí zhasnout, ale přitom už jste v jiném patře a ležíte v posteli. Nemusíte tak vstávat a běžet po schodech jen kvůli jednomu světlu. Vše můžete totiž ovládat ze svého mobilního telefonu.

Nejefektivnější je pak využití vizualizace mimo budovu. Nemusíte se vracet z práce nebo dovolené. Nemusíte ani za sebe nikoho posílat, aby zkontroloval zamčené dveře. Co víc, nemusíte se bát šedivých vlasů ze stresu, že jste na něco zapomněli. Vše si totiž během vteřiny zkontrolujete na svém telefonu.

Dokonalá atmosféra během vteřiny

Večerní sledování filmu, romantická večeře, oslava narozenin… To jsou situace, které si zaslouží svou jedinečnou atmosféru. Svíčky za vás sice chytrá domácnost nezapálí. Ani nenafoukne balónky na dětskou oslavu. Jediným stiskem však dokáže zajistit vše ostatní.

Víme, že na sledování filmu je potřeba přítmí nebo úplná tma. Proč tedy obíhat všechna světla v místnosti, kterých může být klidně až 8? Proč zatáhnout všechny žaluzie a závěsy samostatně? Ztratíte tím skoro stejně času jako sledováním reklam v kině před filmem. Spuštěním předem nastavené scény všechny kroky provedete naráz a během vteřiny.

Stejné je to v případě navození romantické atmosféry k oslavě výročí. Výtečnou večeři, víno a svíčky je potřeba doplnit příjemně ztlumeným osvětlením a pomalou hudbou. Stiskem příslušného tlačítka na stěně nebo v telefonu se všechny žaluzie zatáhnou, rozsvítí se pouze tlumené světlo nad jídelním stolem a z reproduktorů začne hrát váš oblíbený ploužák.

V článku jsme vyjmenovali pouze základní možnosti a scénáře, které se v případě inteligentních budov vyskytují nejčastěji. Hlavní výhodou chytré domácnosti je však to, že se přizpůsobí svému uživateli. Její chování je tedy vždy nastaveno na míru konkrétní osobě nebo rodině. Jsme si jistí, že byste dokázali vymyslet dalších 10 scénářů, které by se hodili právě k vám. Na nás pak je, abychom vám je splnili.