Ovládání chytré domácnosti

Ovládání chytré domácnosti ušité na míru

Jedním z mýtů o chytré domácnosti je složité ovládání. Dům prošpikovaný kabely a elektronikou musí být přeci složitý na řízení, že? I zde je ale opak pravdou. Správným návrhem a naprogramováním je inteligentní dům mnohem komfortnější k užívání než v případě klasické elektroinstalace. Automatické funkce, scény a režimy, ovládání odkudkoliv a vytvořené na míru přímo vám, dětem, prarodičům nebo návštěvě.

O vypínače nepřijdete

I v chytré domácnosti je základní ovládání řešeno nástěnnými prvky.

  • Vypínače
  • Tlačítka
  • Termostaty

Pomocí tlačítek můžete řídit základní funkce v místnostech, jako je osvětlení, rolety nebo zásuvky. Kromě toho je však možné používat centrální povely. Nejběžnějším příkladem je spuštění režimu spánku. Jediným stiskem se mohou zhasnout všechna světla, zatáhnout rolety a snížit teplota v místnosti. Vy tak nemusíte obíhat celou místnost a provádět jednotlivé kroky samostatně.

Výrobců moderních tlačítek je nespočet. S čímž je spojené i nepřeberné množství tvarů, materiálů a barev, ze kterých je možné vybírat. Pokud jste však zastánci klasických kolébkových nebo snad historických otočných vypínačů, nemusíte zoufat. I tyto varianty lze do ovládání chytrého domu integrovat.

K ovládání teploty v místnosti slouží termostaty. Umožňují především změnu teploty, operačních módů nebo otáček ventilátoru. Nebyl by to však prvek inteligentní elektroinstalace, kdyby nebylo možné jeho funkce nastavovat individuálně. Může tak obsahovat stejné funkce jako výše popsaná tlačítka. Problémem není ani přidání ovládání audio sestavy v místnosti a mnohé další.

Zvládne to syn i babička

Chytrá domácnost musí sloužit všem bez ohledu na věk nebo technické znalosti. Pro to musí být uzpůsobeno i její ovládání. Tlačítka jsou často opatřena vygravírovanými symboly nebo popisky, ze kterých je naprosto jasné, co se při stisku stane. Dostupná jsou také provedení s popisovým štítkem, který lze libovolně upravovat. Při změně ovládání se štítek jednoduše vymění a je vždy aktuální. Navíc si můžete příslušné ikony nebo popisky vytvořit samy a podle svých představ.

Termostaty jsou již standardně vybaveny displejem, který ukazuje aktuální a nastavenou teplotu, datum i čas. Pokud obsahuje i další funkce, nechybí jejich přesný popis. Vždy tedy víte, co konkrétně ovládáte a jakým způsobem.

Nemusíte se tak obávat, že vaše děti, rodiče nebo návštěva nebudou tušit, jak s vaším inteligentním domem zacházet. Nemusíte jim poskytovat komplexnější mobilní vizualizaci.

Vše zvládnou pomocí nástěnných ovládacích prvků a budou se u vás cítit jako doma.

Ušetříte svůj čas

Nejen že je ovládání chytré domácnosti jednoduché, ale zároveň šetří vás čas. Představte si, co všechno musíte udělat, než jdete například spát. Přijdete z koupelny do ložnice a zatáhnete žaluzie, aby vás nic nebudilo. Dojdete k radiátorům a ztlumíte vytápění. Jdete zpět k vypínači, zhasnete světla a po tmě se snažíte trefit do postele. Bohužel jste zapomněli, že jste nechali rozsvíceno v koupelně. Musíte tak opět vstát.

Inteligentní dům to vše vyřeší za vás. Jediným stiskem tlačítka u postele nebo ikony na telefonu se všechny zmíněné kroky provedou, aniž byste museli odkrývat peřinu.

Ještě více úkonů provádíme při odjezdu na dovolenou nebo každodenním odchodu do práce. Oběhnout celý dům a zkontrolovat, jestli je všude zhasnuto, vypnuté topení, zavřená okna a vytažené žaluzie. Může přeci foukat silný vítr nebo pršet. Pokud odjíždíme na delší dobu, přidejme k tomu vypnutí některých jističů a uzavření vody. Na konec aktivace bezpečnostního systému a poslední domluva se sousedkou, aby vám občas zašla zalít kytky.

Chytrá domácnost vám sice kytky nezalije, ale vše ostatní už dokáže. Na vás je pouze stisknutí jediného tlačítka při odchodu. Jednotlivé funkce vám navíc nastavíme na míru a podle vašich potřeb a přání. Výhodou je také simulace přítomnosti. Dům se po dobu vaší nepřítomnosti bude chovat, jako byste nikdy neodjeli. To vám sousedka určitě nezajistí, že?

Kontrolujte dům odkudkoliv

Výhoda inteligentního domu je také ve vzdáleném přístupu. Jednoduché připojení pomocí vizualizace na vašem počítači nebo mobilním telefonu vám umožní kontrolu a ovládání domácnosti z práce nebo dovolené.

Chcete pustit opraváře do domu? Máte strach o své mazlíčky a chcete je zkontrolovat na kameře? Nevíte, jestli jste nenechali rozsvíceno na chodbě? Můžete si vymyslet prakticky cokoliv. Nikdy se však nemusíte vracet nebo volat příbuzným, aby k vám jeli na kontrolu. Vše dokážete zajistit pouze z vašeho telefonu.

Když navíc nechcete provádět neustálé kontroly, tak i pro vás máme řešení. Při příliš vysoké spotřebě elektřiny, úniku vody, detekci pohybu nebo jakékoliv jiné nestandardní situaci vám přijde upozornění. E-mail nebo textová zpráva vás o všem informuje.

Ovládání podle vašich přání

Chytrá domácnost by měla sloužit vašim potřebám, přizpůsobit se vašemu životnímu stylu a zajistit vám komfortní a jednoduché bydlení. Proto musí tyto požadavky splňovat také ovládání.

Začíná to tlačítky na stěnách, jejichž funkce nastavíme přesně podle vašich preferencí. Vy si pouze určíte, co chcete odkud ovládat. Každý máme totiž jiné zvyklosti. Proto je tento výběr jen a pouze na vás.

Díky otevřenému prostředí pro tvorbu vizualizace není problém zrealizovat jakoukoliv představu řídicího prostředí na mobilní telefony. Variant je opravdu nespočet. Vytvoříme vám základní a jednoduchou variantu. Můžete se přát například 3D model vašeho domu. Pro osobnější vzhled použijeme rodinné fotky. Výsledkem můžou být i jednoduché dlaždice pro rychlé a přehledné ovládání.

Samotnou kapitolou jsou automatické nebo centrální funkce. Jejich vlastnosti lze opět nastavit libovolně pouze na základě vašich požadavků. Můžete tak využít vašich zvyků a denních rutin ve prospěch automatizace celého domu.

Všechny varianty mají ještě jednu společnou výhodu. Veškeré funkce a nastavení lze kdykoliv změnit. Víme, že s novými prostory se musíte sžít a zvyknout si. S tím přichází požadavky na úpravu ovládání oproti původním představám. Až když se totiž pořádně zabydlíte, zjistíte, co je pro vás to pravé a jak si přejete v domě žít.

Jednoduchý servis

Ovládání chytré domácnosti však není pouze o spínání světel a řízení vytápění. K jednoduchosti užívání patří také servis a údržba. Kontrola poruch a hledání jejich příčiny tak nebylo nikdy snadnější.

Ve vizualizaci je zobrazen aktuální stav vybraných jističů. Pokud vám tedy nefunguje lednice, trouba nebo cokoliv dalšího, nemusíte hned utíkat k rozvaděči. Stačí se podívat na telefon, tablet nebo počítač a provést jednoduchou kontrolu. V některých případech je dokonce možné i vzdálené nahození příslušného jističe.

Základním diagnostickým údajem může být také měření spotřeby elektrické energie nebo vody. Zde zjištěné nestandardní hodnoty mohou totiž poukazovat na technickou poruchu.

Inteligentní dům nám zároveň umožňuje vzdálený přístup do instalace a provedení servisních zákroků bez nutnosti cestování do vašeho objektu. V případě jakýchkoliv potíží tak máme možnost okamžitého zásahu a tím zajištění vaší spokojenosti.